• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Białystok pamięta o deportowanych

Dodana: 09.02.2018 13:33

Kategorie: Aktualności Uroczystość Historia

W lutym 1940 roku odbyła się pierwsza masowa deportacja Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Dziś (9 lutego) podczas uroczystości pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka uczciliśmy pamięć wszystkich wywiezionych na Sybir.

W Białymstoku trwają obchody 78. rocznicy pierwszej wywózki polskich obywateli w głąb ZSRR. W hołdzie Sybirakom 9 lutego o godz. 10.00 zostały złożone kwiaty pod pomnikiem przy ul. Piastowskiej.

W ramach obchodów rocznicy na Rynku Kościuszki (od północnej strony) można obejrzeć instalację artystyczną dedykowaną deportacjom w głąb Związku Sowieckiego „Noc 10 II 1940. Pamiętamy”. Ponadto jutro (10 lutego) w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Białowieży przy ul. Park Dyrekcyjny 6, w nawiązaniu do rocznicy wywózek, odbędzie się gra terenowa śladami białowieskich leśników z udziałem uczniów białostockich szkół średnich.

Obchody rozpoczęły się 8 lutego w Archidiecezjalnym Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku. Po części oficjalnej wystąpił Chór Leśników Puszczy Białowieskiej. Uczestnicy uroczystości obejrzeli też film „Dzieci tułacze”.    

Agnieszka Błachowska

Do góry