• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok pamięta

Dodana: 06.02.2018 12:04

Białostoczanie uczcili 75. rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta w Białymstoku. W naszym mieście zainaugurowano tegoroczne obchody rocznicy Powstania w Getcie Białostockim. Wydarzenia odbywają się pod wspólnym tytułem „Białystok pamięta”.

5 lutego 1943 r. Niemcy rozpoczęli tzw. akcję lutową. O godz. 4 rano jednostki żandarmerii, gestapo oraz policji żydowskiej rozpoczęły przeszukiwania terenu getta, wyłapując wytypowanych do wywózki ludzi. W trwającej około tygodnia akcji na miejscu rozstrzelano ok. 1-2 tys. osób, a do obozu zagłady w Treblince wywieziono kolejnych 12 tysięcy.

W poniedziałek (5 lutego) mieszkańcy Białegostoku, wśród których był prezydent Tadeusz Truskolaski, spotkali się w miejscach, gdzie znajdowały się bramy do białostockiego getta: u zbiegu ul. I. Malmeda i I. Białówny oraz ul. Jurowieckiej i H. Sienkiewicza, skąd przeszli pod pomnik Bohaterów Powstania w Getcie przy ul. Żabiej.

– Uważam, że powinniśmy pamiętać o naszym dziedzictwie kulturowym i dawnych mieszkańcach Białegostoku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Na miejscu dawnego cmentarza odczytano fragmenty pamiętnika Dawida Szpiro, listę ofiar akcji lutowej, zapalono świece oraz złożono kwiaty.

Kolejne uroczystości, upamiętniające spalenie Wielkiej Synagogi, planowane są na 27 czerwca. Główna część obchodów odbędzie się 16 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Białostockim.

Kamila Bogacewicz

Do góry