• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok pamięta

Dodana: 10.02.2022 15:22

Białostoczanie upamiętnili 82. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego i oddali hołd ofiarom represji. Prezydent Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty między innymi przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka.

W ramach 82. rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego o godz. 12.00 pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy ulicy Piastowskiej odbyły się oficjalne uroczystości miejskie. Zostały tam złożone kwiaty i zapalone znicze. Mieszkańcy Białegostoku pamiętają o wywiezionych tysiące kilometrów na Wschód – w głąb syberyjskiej tajgi lub na stepy sowieckiego Kazachstanu, o ofiarach deportacji.

Prezydent Tadeusz Truskolaski i prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź złożyli także kwiaty przy Pomniku Katyńskim oraz Pomniku-Znaku Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu.

W głąb ZSRR, w ramach czterech wielkich deportacji, według szacunków historyków wywieziono kilkaset tysięcy obywateli II RP. Wyrwani ze swego życia, nieprzygotowani, trafiali często całymi rodzinami w miejsca oddalone o tysiące kilometrów. Wielu z nich, szczególnie dzieci i starcy, nie przetrwali kilkumiesięcznej podróży w nieludzkich warunkach, w wagonach towarowych. Inni zmarli na skutek głodu i katorżniczej pracy w kilkudziesięciostopniowym mrozie, niektórzy po ewakuacji z armią Andersa pozostali po wojnie za granicą. Część wróciła do Ojczyzny po latach.

Kolejne wydarzenie związane z tą rocznicą odbędzie się 12 lutego. Tego dnia o godz. 17.00 rozpocznie się Bieg Pamięci Sybiru – inicjatywa organizowana przez Muzeum Pamięci Sybiru i Fundację Białystok Biega. Szczegóły dotyczące biegu są dostępne na stronie biegpamiecisybiru.pl.

Kamila Bogacewicz

 

Do góry