• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok – miasto świadome wyzwań

Dodana: 26.11.2015 14:32

Kategorie: Aktualności BPNT Biznes

Równolegle z rozwojem technologii "Smart City", powinniśmy zwiększać świadomość mieszkańców, którzy powinni rozumieć procesy zachodzące w mieście i umieć korzystać z dostępnych rozwiązań technologicznych. Kluczem do myślenia o efektywności działania Miasta jest też mądre udostępnianie przez urzędy różnych danych obywatelom. To wnioski z debaty "Miasto świadome. Miasto efektywne" zorganizowanej w BPN-T (24.11.)

Dwa wiodące tematy debaty dotyczyły wykorzystania nowoczesnych technologii do podnoszenia efektywności energetycznej, lepszego gospodarowania energią i skutecznego dbania o ochronę środowiska w mieście oraz lepszego zarządzania dzięki gromadzeniu i przetwarzaniu danych przez Urząd Miejski. Debatujący zwrócili uwagę, że technologie umożliwiające lepsze gospodarowanie energią już istnieją. Kluczowe jest budowanie świadomości obywateli i urzędników, jak je umiejętnie wykorzystywać.

W myśleniu o efektywności energetycznej warto też sięgać po stosunkowo nieskomplikowane rozwiązania, które przynoszą duże efekty. – System rowerowy to prosty pomysł, który pomaga oszczędzać energię i chronić środowisko. W Białymstoku w 2014 r. mieliśmy około 350 tys. wypożyczeń miejskich rowerów. Wypożyczają je osoby, które dzięki temu nie wsiadają w samochód, nie spalają więc paliwa i nie zanieczyszczają środowiska – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. Prezydent zwrócił również uwagę na ważną rolę Miasta w wytwarzaniu energii: – Dzięki mądrej polityce gospodarowania odpadami, mamy dziś spalarnię śmieci. W niej będziemy wytwarzać energię z odpadów.

Miasto powinno też przykładać większą wagę do dzielenia się z obywatelami i przedsiębiorcami danymi, które mogą usprawniać życie w mieście i pomagać rozwijać biznes. Już teraz Miasto Białystok udostępnia informacje o transporcie publicznym, co umożliwia rozwój działalności firm oferujących usługi dla obywateli, usprawniające poruszanie się po mieście.

W trakcie debaty zaprezentowano również wyniki badania "Miasto Świadome" zrealizowanego przez The Keryx Group, na reprezentatywnej próbie 110 urzędów miejskich. W badaniu pytano decydentów o to, czy monitorują różne parametry jakości życia mieszkańców oraz rozwoju organizmów miejskich. Zweryfikowano też, czy planują podnosić komfort życia mieszkańców za pomocą nowych technologii, a jeśli tak, to w jaki sposób. Z badania wynika między innymi, że aż 40% polskich miast nie zbiera żadnych danych na temat zużycia energii w gospodarstwach domowych mieszkańców. To niedobry znak. Na szczęście, czym większe miasto, tym większą wagę przywiązuje do pomiaru różnych parametrów i publikowania ich w raportach – powiedział Kazimierz Żurek, konsultant z The Keryx Group. – Niektóre miasta są świadome, inne nie działają intuicyjnie lub w perspektywie rocznego budżetu. Moim zdaniem sprawne zarządzanie miastem wymaga jednak głębokiej wiedzy, ciągłej nauki, myślenia długofalowego wyniki badania skomentował też prezydent Tadeusz Truskolaski.

24 listopada 2015 r. w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się debata pt. "Miasto Świadome. Miasto efektywne". Jej organizatorem była firma doradcza The Keryx Group. Przedsięwzięcie objęte zostało honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, a współorganizatorem spotkania był Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. W spotkaniu udział również wzięli m.in. dyrektorzy biur i departamentów Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Debata jest częścią szerszego programu "Miasto Świadome" podsumowującego osiągnięcia i oczekiwania urzędów miejskich w zakresie wdrożeń Inteligentnych Miast. Na program składa się ogólnopolskie badanie, cykl debat w miastach oraz publikacja podsumowująca.

The Keryx Group to działająca w obszarze innowacyjnej gospodarki i Inteligentnych Miast polska grupa doradcza. The Keryx Group to firma założycielska Polskiego Klastra Internetu Rzeczy koordynowanego przez Lubelski Park Technologiczno-Naukowy oraz zwycięzca konkursu na doradztwo strategiczne dla m. st. Warszawy w obszarze projektu "Virtualna Warszawa" w październiku 2015.

Do góry