• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Białystok Janowi Pawłowi II

Dodana: 20.03.2017 12:22

Kategorie: Aktualności Kultura

Białostoczanie będą mogli wysłuchać arcydzieła Josepha Haydna – oratorium „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” – w kościele na Dziesięcinach. Koncert, finansowany przez Miasto Białystok, w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II odbędzie się w kwietniu

„Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” Josepha Haydna można będzie usłyszeć 2 kwietnia 2017 r. (o godz. 19.00) w kościele pw. Świętego Kazimierza Królewicza w Białymstoku. Wykona je Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego. Oratorium zabrzmi w dwunastą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Muzykami będzie dyrygował Stanisław Winiarczyk.

– W ten sposób Białystok odda hołd ojcu świętemu Janowi Pawłowi II w rocznicę jego śmierci – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Oratorium zostanie poprzedzone krótkim wprowadzeniem o twórczości austriackiego kompozytora J. Haydna i biografii „Sonaty” wygłoszonym przez Jacka Łepeckiego, dyrektora orkiestry. On również odczyta fragmenty Ewangelii i poezji ks. Artura Kidona. Po raz pierwszy to oratorium orkiestra „Sonata” wykonała w kościele Św. Anny w Warszawie w 2005 roku.

Koncertu będą mogli wysłuchać zainteresowani białostoczanie. Przygotowano 400 pojedynczych wejściówek. Mieszkańcy, którzy chcieliby się wybrać na to wydarzenie, powinni wysłać 21 marca e-maila na adres: promocja@um.bialystok.pl. W treści wiadomości należy podać swoje imię i nazwisko, w temacie: Koncert oratoryjny. Liczy się kolejność zgłoszeń, wejściówki będą rozdawane do wyczerpania dostępnej puli.

„Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu” to dzieło J. Haydna, które powstało na specjalne zamówienie biskupa Kadyksu. Po raz pierwszy zostało wykonane w 1787 r. w kościele Santa Queve.

Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Sonata” w swojej 33-letniej historii koncertowała już ponad 650 razy, zarówno w kraju, jak i zagranicą. W trakcie ostatniej dekady zrealizowała ponad 50 koncertów oratoryjnych w hołdzie św. Janowi Pawłowi II w każdą rocznicę jego śmierci. Tych wystąpień wysłuchało ponad 55 tysięcy ludzi.

Kamila Busłowska


Do góry