• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białostockie Centrum Nauki – Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy

Dodana: 10.09.2015 11:14

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy (Eureka) na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik najprawdopodobniej powstanie w okolicy Rynku Siennego w Białymstoku. Obok zlokalizowany zostanie zielony skwer z rzeźbą-instalacją i ławkami, upamiętniający ewangelicką nekropolię z XVII wieku

Miasto podjęło pierwsze kroki zmierzające do utworzenia Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy w Białymstoku. Centrum Nauki mogłoby powstać na terenie przy Rynku Siennym. Wymaga to opracowania nowego miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Centrum, zezwalającego na utworzenie takiego budynku w tej okolicy (rejon ul. Sienny Rynek i ul. Św. Anny). Opracowanie nowego planu umożliwi również realizację nowej koncepcji Rynku Siennego, związanej z utworzeniem zielonego skweru z ławkami.

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy pełniłoby rolę ośrodka popularyzującego naukę i innowacje w Białymstoku. Mogłoby uczyć dzieci i młodzież samodzielnego myślenia i kreatywności, uzupełniać zdobytą w szkole wiedzę o praktyczne doświadczenia – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – To byłaby również promocja naszego miasta, w takim Centrum Nauki mogłyby się odbywać liczne wydarzenia naukowe, edukacyjne czy technologiczne.

Trwają już prace związane ze stworzeniem koncepcji programowej przyszłego Centrum Nauki, uczestniczą w nich białostoccy eksperci. Zaplanowano również uruchomienie pilotażowego programu edukacyjnego w wybranych placówkach w Białymstoku. W różnych szkołach powstaną specjalne gniazda/studia, wyposażone w pomoce dydaktyczne, gdzie będą się odbywały praktyczne zajęcia. Wypracowane rozwiązania posłużą do opracowania projektu przyszłego Laboratorium.

Białostockie Centrum Nauki mogłoby mieć powierzchnię ok. 5 tys. m2. Budynek zostałby usytuowany na terenie zajmującym ok. 4 tys. m2. Ok. 20-metrowy budynek tworzyłby obudowę Rynku Siennego. Jego główną część stanowiłaby tzw. część ekspozycyjna obejmująca m. in. pracownie tematyczne i salę edukacyjną. W 2016 r. Miasto przygotuje konkurs architektoniczny na stworzenie koncepcji tego Laboratorium. Centrum Naukowe powstałoby z unijnym wsparciem, mogłoby być finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – RPO WP na lata 2014-2020.

Obok Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy powstałby zielony skwer, upamiętniający ewangelicką nekropolię z XVII wieku. Nowa koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego powstała po konsultacji z mieszkańcami, historykami oraz archeologami. Pochówek na niewielkiej głębokości w gruncie na terenie cmentarza uniemożliwia posadzenie drzew. Koncepcja zakłada m.in. powstanie zielonego terenu z niską roślinnością, rzeźbą-instalacją i ławeczkami.

Od strony ul. Rynku Siennego powstałaby zielona pierzeja w postaci drzew (w pojemnikach) lub niskich roślin czy też trejaży z pnączami. Główne ścieżki powstałyby na planie krzyża, a w miejscu przecięcia jego ramion umieszczona zostałaby rzeźba-instalacja upamiętniająca miejsce pochówku. Ponadto pojawiłyby się inne, lekko wijące ścieżki spacerowe, zlokalizowane w miejscach najczęściej uczęszczanych, obok nich zamontowano by ławki. Na obrzeżach Rynku Siennego nie zabrakłoby również licznych kompozycji krzewów, bylin i traw. Taki, tonący w zieleni skwer, zachęcałby do wyciszenia i zadumy. Godnie upamiętniałby pochowanych tu białostoczan. Nowa koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego zostanie teraz przeanalizowana przez Zarząd Mienia Komunalnego.

Koncepcja zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Młynową i Rynek Sienny

Prezentacja Laboratorium młodego mistrza i odkrywcy

rozmiar: 994.94 KB PDF pobierz
Do góry