• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Bezpłatna pomoc prawna

W Białymstoku działa dwanaście punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Prowadzą je trzy organizacje pozarządowe wyłonione w otwartym konkursie ofert

Baner Bezpłatna pomoc prawna

Sześć punktów bezpłatnej pomocy prawnej znajduje się przy ul. Białej 13/33, kolejne sześć – przy ul. Ludwika Zamenhofa 5c. Są one otwarte w dni robocze (poniedziałek–piątek) w godz. 7.30–19.30. W punktach przy ul. Białej można skorzystać z pomocy adwokatów i radców prawnych, przy ul. L. Zamenhofa – organizacji pozarządowych. Prowadzeniem punktów zajmują się trzy organizacje: Fundacja Honeste Vivere, Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych oraz Stowarzyszenie Wsparcia Obywatelskiego „Jacy-Tacy”. Zostały one wyłonione w otwartym konkursie ofert i są finansowane z budżetu państwa.

Punkty bezpłatnej pomocy prawnej zaczęły działać na początku stycznia 2016 roku. W naszym mieście skorzystało z nich ok. 3 tys. osób. Najczęściej porady dotyczą prawa rodzinnego (alimenty), spraw cywilnych (np. komorniczych) i prawa administracyjnego.

Nieodpłatne punkty pomocy prawnej zostały utworzone z myślą o najuboższych, seniorach, kombatantach i weteranach, posiadaczach Karty Dużej Rodziny oraz ofiarach klęsk. Uprawnione do takiej pomocy są także osoby, które nie ukończyły 26 lat.

W punktach można uzyskać informacje o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach, o tym w jaki sposób należy rozwiązać problem prawny. Zatrudnieni w punktach prawnicy pomagają przygotować projekt pisma np. o zwolnienie z kosztów sądowych czy ustanowienie adwokata w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Szczegółową lokalizację punktów bezpłatnej pomocy prawnej w Białymstoku (numery telefonów i godziny otwarcia) można znaleźć na stronie www.bialystok.pl w zakładce „Pomoc społeczna”.

Kamila Busłowska

Do góry