• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Bank tkanek w Białymstoku

Dodana: 08.03.2016 15:23

We wtorek, 8 marca, na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku podpisano umowę o utworzeniu banku tkanek tzw. biobanku. Białostocka uczelnia będzie współpracować z niemiecką firmą Indivumed, światowym liderem w tworzeniu takich jednostek

Dzięki porozumieniu Uniwersytet Medyczny będzie mógł skorzystać z całego know-how przy tworzeniu swojego biobanku. – Pozwoli to nam na zaoszczędzenie około trzech, czterech lat nad wypracowaniem własnych procedur zabezpieczania tkanek. Obecnie grupa pracowników uczelni już szkoli się u niemieckiego partnera – powiedział prorektor ds. nauki UMB prof. Adam Krętowski. – Współpraca uczelni z Indivumed to także możliwość naukowego dostępu w Białymstoku do eksperymentalnych terapii, które obecnie nie są stosowane w Polsce.

W biobanku w pierwszej kolejności będą gromadzone materiały (np. krew, tkanki) oraz dane z analiz wykonanych specjalnym skanerem w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznych u pacjentów chorych na nowotwory płuc. Warto wiedzieć, że pięcioletnia przeżywalność osób z taką diagnozą wynosi tylko ok. 7%. Z czasem białostocki biobank rozszerzy swoją działalność na inne nowotwory.

Gromadzone w biobanku materiały biologiczne będą rozpracowywane na poziomie genomu. Później dane genetyczne różnych pacjentów, ich sposoby leczenia, reakcje na leki, będą ze sobą zestawiane i analizowane, tak aby znaleźć sposób na lepsze leczenie. Dzięki temu możliwe będzie odejście od stosowania ogólnych leków na rzecz terapii spersonalizowanej, dobieranej do konkretnego pacjenta. Na przykładzie osób z rakiem płuca szacuje się, że dzięki temu pięcioletnia przeżywalność powinna zwiększyć się do 60-70 proc.

Umowę o współpracy – w obecności prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego – podpisali prof. Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prof. Hartmut Juhl, prezes Indivumed.

Kamila Busłowska

Do góry