• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

„Nasze Podwórko” - zgłoszono 3 projekty

Dodana: 03.08.2015 12:19

3. projekty zgłoszono w ramach programu odnowy białostockich podwórek pn. „Nasze Podwórko”. Na zmiany w swojej okolicy mają szansę wspólnoty z ul. Lipowej 12, Bema 99 i Włókienniczej 17

Przypomnijmy, że zainaugurowany w tym roku program „Nasze Podwórko” jest formą wsparcia dla wspólnot mieszkaniowych z udziałem gminy Białystok, których mieszkańcy chcą zrewitalizować swoje bliskie otoczenie. Wybrane podwórka przejdą metamorfozę, poprawi się ich estetyka i funkcjonalność. Gmina Białystok dofinansuje te projekty w wysokości 90% ich wartości.

– Postanowiliśmy wspierać tych, którzy chcą odmienić i upiększyć swoje najbliższe otoczenie. Dzięki temu podwórka będą lepiej służyły mieszkańcom i integrowały sąsiadów. Mamy nadzieję, że ten projekt przyczyni się też do rozwoju partycypacji społecznej w Białymstoku. Pozwoli zmienić myślenie o najbliższej okolicy i zachęci do dbania o własne podwórka. Mieszkańcy będą współodpowiedzialni za inwestycję, za późniejszą opiekę nad odnowionym, zrewitalizowanym terenem – mówi zastępca prezydenta miasta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Do końca lipca mieszkańcy zgłosili 3 projekty aranżacji przestrzeni. Na zmiany w swojej okolicy mają szansę wspólnoty z ul. Lipowej 12, Bema 99 i Włókienniczej 17 Pojawiły się wśród nich pomysły na place zabaw, parkingi, a także miejsca do sąsiedzkich spotkań.

Warunkiem uczestnictwa w programie było złożenie wypełnionego wniosku wraz z koncepcją (projektem) zagospodarowania oraz kosztorysem inwestorskim. W tym roku dofinansowanie będą mogły otrzymać trzy projekty. Na każde podwórko zostanie przeznaczona kwota do 100 tys. zł. Wkład własny wspólnoty to 10% szacowanych kosztów przedsięwzięcia.

Oceną wniosków zajmie się teraz specjalna komisja. Będzie to powołana przez Prezydenta Białegostoku Komisja ds. zagospodarowania podwórek miejskich. Do jej zadania należy zbadanie projektów pod kątem wcześniej ustalonych kryteriów. Wśród ocenianych kwestii będą: jakość wykonania projektu i jego estetyka, a także kompleksowość i rzetelność. Ważnym aspektem jest tez przystosowanie projektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace komisji powinny zakończyć się w drugiej połowie sierpnia. Po ogłoszeniu zwycięskich projektów Zarząd Mienia Komunalnego przejmie realizację tych inwestycji. Wsparcie finansowe będzie polegało na zakupie materiałów oraz zleceniu, wybranej przez ZMK firmie, usług związanych z zagospodarowaniem terenu.

Dodatkowe informacje będą dostępne na stronie: www.zmk.bialystok.pl oraz www.bialystok.pl.

Do góry