• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

„Czarna Dama” promuje Białystok

Dodana: 08.12.2017 14:20

Kategorie: Aktualności Kultura

W Białymstoku i okolicach trwają zdjęcia do produkcji, która uzyskała dofinansowanie z budżetu Miasta w ramach konkursu filmowego. Zdjęcia do krótkometrażowego filmu fabularnego „Czarna Dama” realizowane są m.in. w wejściu do kamienicy przy ul. Krakowskiej 1.

„Czarna dama” to fabularna produkcja filmowa, której akcja rozgrywa się na terenach przedwojennej Białostocczyzny. Obraz przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami kryminalną historię tajemniczej kobiety. Uciekając przed trudną przeszłością wraca do rodzinnego Białegostoku, gdzie musi poradzić sobie z nowymi zagrożeniami. W tle mieszają się wątki podlaskiej sekty i mafijnych interesów żydowskiego półświatka Chanajek.

Film „Czarna dama” jest w całości realizowany przez podlaskich twórców. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Krzysztof Szubzda. Producentem i pomysłodawcą jest firma Mucha Na Dziko z Białegostoku. Oprócz najlepszych podlaskich aktorów w filmie będzie można zobaczyć pochodzącego z naszego miasta znanego aktora Adama Woronowicza. Muzykę do filmu tworzy zespół Klezmafour.

Pomysł na „Czarną Damę” pojawił się już kilka lat temu w głowach producentów, zafascynowanych autentyczną postacią przedwojennego, białostockiego detektywa Pierso. Ogłoszony po raz pierwszy przez Miasto Białystok w 2016 roku konkurs filmowy stał się okazją do pozyskania wsparcia finansowego pozwalającego na realizację projektu. Z czasem scenariusz ewoluował, wysuwając na pierwszy plan wątek tytułowej Czarnej Damy i wplatając inne motywy z historii Podlasia. Główne zamierzenie twórców pozostało jednak niezmienne – wskrzeszenie atmosfery i ducha wielokulturowości przedwojennego Białegostoku. Pomóc w tym mają stworzone przez Adriana Górynowicza rekonstrukcje cyfrowe 3D architektury przedwojennego miasta, w tym m.in. fasady hotelu Ritz.

Uroczysty, premierowy pokaz filmu planowany jest w Białymstoku w pierwszym kwartale 2018 roku. Kwota dofinansowania w ramach konkursu filmowego wyniosła 35 tys. złotych.

Liczymy na to, że produkcje, które zostały wyróżnione w konkursie filmowym przyczynią się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji miasta, a także budowania jego pozytywnego wizerunku – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W ubiegłym roku, w ramach Funduszu Filmowego Białegostoku, dofinansowanie otrzymały trzy propozycje. Poza „Czarną damą” także – „Rock’n’Roll Eddie” w reżyserii Tomasza Szafrańskiego oraz „17 dni, które zdecydowały o Polsce” w reżyserii Leszka Staronia. Budżet konkursu filmowego wyniósł wówczas 200 tys. zł. Rok później wsparto kolejne trzy produkcje (filmy fabularne) – „Koncert na dwoje”, „Beginning” oraz „Biegacz”. Przyznane pieniądze (180 tys. zł) zostaną przeznaczone na zakup usług promocyjnych.

Kamila Bogacewicz

Do góry