• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Przebudowa ul. J. Waszyngtona

logo

„Przebudowa ul. J. Waszyngtona w Białymstoku na odcinku od ul. Akademickiej do ul. Wesołej”

Projekt nr WND-RPPD.02.01.01-20-003/12

W dniu 22 listopada 2012 r. pomiędzy Województwem Podlaskim a Miastem Białystok została podpisana umowa nr UDA-RPPD.02.01.01-20-003/12/00 o dofinansowanie Projektu „Przebudowa ul. J. Waszyngtona w Białymstoku na odcinku od ul. Akademickiej do ul. Wesołej” w ramach:
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013

Osi Priorytetowej II. Rozwój infrastruktury transportowej

Działania 2.1. Rozwój transportu drogowego

Poddziałania 2.1.1. Regionalna infrastruktura drogowa

W wyniku zawarcia w dniu 21 stycznia 2013r. aneksu do umowy nr UDA-RPPD.02.01.01-20-003/12-01 i aneksu do umowy nr UDA-RPPD.02.01.01-20-003/12-02:

  • całkowita wartość Projektu to 8 941 766,86 PLN
  • dofinansowanie z EFRR to 8 933 298,72 PLN, co stanowi 100,00 % wydatków kwalifikowalnych

Okres rzeczowej realizacji projektu: III.2012 – XI.2012

Przedmiotem projektu była rozbudowa ul. J. Waszyngtona na odcinku od ul. Akademickiej do ul. Wesołej w Białymstoku wraz z budową i przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej oraz przebudową skrzyżowania ul. J. Waszyngtona z ul. M. Skłodowskiej-Curie.

Przebudowa ulicy polegała przede wszystkim na poszerzeniu jej jezdni i pasa drogowego. W wyniku realizacji projektu powstała jednojezdniowa ulica z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz wydzielonym środkowym pasem do lewoskrętów.

Zakres rzeczowy projektu obejmował:

  • w ramach przebudowy ul. J. Waszyngtona: wykonanie robót drogowych, w tym budowę nawierzchni jezdni o długości ok. 0,88 km, ciągu pieszo-rowerowego, parkingów i miejsc parkingowych, chodnika i ramp dla pieszych, zjazdów i zieleńców, wykonanie kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego, budowę kanalizacji teletechnicznej oraz przebudowę kolidującej infrastruktury technicznej (telekomunikacyjnej, kabli SN, sieci cieplnej),
  • w ramach przebudowy skrzyżowania ul. J. Waszyngtona z ul. M. Skłodowskiej-Curie: wykonanie robót drogowych polegających na poszerzeniu jezdni ul. M. Skłodowskiej-Curie o dodatkowy pas skrętu w prawo w ul. J. Waszyngtona (rejon sklepu Opałek) i wydłużeniu istniejącej na ul. M. Skłodowskiej-Curie (w rejonie dawnego Hortexu) zatoki autobusowej, przebudowę sygnalizacji świetlnej (wprowadzenie systemu wideodetekcji) oraz zabezpieczenie istniejących linii energetycznych SN, przebudowę istniejącej linii energetycznej nn, przebudowę linii oświetlenia ulicznego.

Projekt stanowił kontynuację działań inwestycyjnych mających na celu usprawnienie połączeń komunikacyjnych w centrum miasta Białegostoku. Rozbudowana ulica stanowi dla mieszkańców miasta możliwość alternatywnego, szybkiego i sprawnego połączenia pomiędzy głównymi ulicami Białegostoku, tj. ul. M. Skłodowskiej-Curie a ul. Prezydenta R. Kaczorowskiego, która poprzez połączenie z ul. Wiejską, Kawaleryjską i Wiadukt wyprowadza ruch z miasta.

Ze względu na rolę i funkcję, jaką pełni ul. J. Waszyngtona w układzie drogowym miasta Białystok, celem głównym projektu było podniesienie jakości regionalnej infrastruktury komunikacyjnej tworzącej odpowiednie warunki dla swobodnego rozwoju społeczno-gospodarczego Białegostoku.

Realizacja projektu miała zasadniczy wpływ na poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego oraz jakości życia mieszkańców terenów położonych w sąsiedztwie ul. J. Waszyngtona. Projekt przyczynił się również do zwiększenia dostępności komunikacyjnej miasta Białegostoku. Ponadto z uwagi na fakt, iż ul. J. Waszyngtona leży w bezpośrednim sąsiedztwie największych w regionie placówek medycznych stanowiąc ich obsługę komunikacyjną, realizacja projektu miała również pozytywny wpływ na cały region województwa podlaskiego.

Inwestycja została oddana do użytkowania w listopadzie 2012 r.

W wyniku realizacji projektu osiągnięto następujące produkty:

  • długość przebudowanych dróg powiatowych - 0,72 km,
  • długość przebudowanych dróg gminnych - 0,16 km,
  • liczba bezpośrednio utworzonych nowych etatów (EPC) - 0 szt.

Biuro Funduszy Europejskich

ul. Słonimska 1, pok. 902
15-950 Białystok
tel.: 85 869 6222
fax: 85 869 6976
b.fe@um.bialystok.pl

Do góry