|
Ciekawostki
- Białystok – zgodnie z legendą dzieje Białegostoku zaczynają się w roku 1320, kiedy to książę litewski Giedymin polował w puszczy na tura. Odpoczywając po pogoni nad puszczańskim strumieniem, miał powiedzieć: "Czysty, biały stok. Można by nad nim zbudować dwór myśliwski albo i wieś założyć". "Stok" to dawne określenie strumienia, który "stacza się" w dół zbocza. Płynie on i dziś jako rzeka Biała.
- Białystok ma drugie miejsce wśród miast wojewódzkich pod względem gęstości zaludnienia
- Białystok leży na 7 wzgórzach jak Rzym
- Białostocką Aglomerację Miejską tworzą 4 miasta i 7 gmin wiejskich
- Białystok zostanie jednym z dwunastu elitarnych miast w Polsce - metropolią Białystok
- Białystok należy do sieci zdrowych miast Światowej Organizacji Zdrowia
- na terenie miasta znajdują się 2 rezerwaty przyrody: Las Zwierzyniecki i Antoniuk
- 32% obszaru miasta to tereny zielone – Zielone Miasto
- liczba mieszkańców stale wzrasta (2006 r. -294 830 osób), jest więcej kobiet niż mężczyzn
- miasto mniejszości narodowych: Polacy, Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Litwini, Romowie, Tatarzy
- ok. 30% mieszkańców to Prawosławni, a ok. 2000 osób to Tatarzy
- do 1939 r. w mieście mieszkało ok. 50 tysięcy Żydów, było 60 synagog i domów modlitwy
- pałac Branickich – otaczają go najlepiej w Polsce zachowane ogrody barokowe
- Jan Klemens Branicki - jeden z najznamienitszych włodarzy miasta urodził się jako Jan Kazimierz, a później zmienił imię, nawiązując do tradycji swego rodu
- kościół p.w. Chrystusa Króla i św. Rocha – jeden w pierwszych w Polsce kościołów modernistycznych
- tu urodził się Ludwik Zamenhof – twórca międzynarodowego języka esperanto, którym włada 2 mln ludzi na świecie
- w terminie 25 lipca-1 sierpnia 2009 w Białymstoku odbył się Światowy Kongres Esperanto dla uczczenia 150. rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa
- Największą międzynarodową organizacją esperancką jest Światowy Związek Esperantystów, który ma członków w 120 krajach. W Białymstoku esperantyści zrzeszali się od 1919 r.
- Sławni Białostoczanie:
- Izabella Scorupco
- Agnieszka Maciąg
- Anna Romanowska
- Paweł Małaszyński
- Justyna Sieńczyłło
- Kayah
- Jerzy Maksymiuk
- Edward Lubaszenko
- Nora Ney - aktorka
- Marek Citko – piłkarz
- Tomasz Frankowski – piłkarz
- Tomasz Bagiński – grafik nominowany do Oskara za film animowany „Katedra”
- Barbara Kudrycka – Minister Szkolnictwa Wyższego
- Ryszard Kaczorowski – prezydent RP na uchodźstwie
- Edward Redliński – autor Konopielki
- doskonali tancerze – grupa Fair Play Crew – przedstawienie „12 ławek” i „Fame” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, oraz Metropolish pod mecenatem Miasta Białystok
- finaliści telewizyjnych konkursów tanecznych – Roofi – Rafał Kamiński, Gaua - Piotr Gałczyk
- Galeria Arsenał – jedna z najciekawszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce
- Blues – Rada Miejska Białegostoku ogłosiła rok 2008 Rokiem Bluesa w Białymstoku
- W Białymstoku jest ok. 45 tys. studentów i 19 uczelni wyższych
- Uniwersytet Medyczny – pierwsze zapłodnienie in vitro w Polsce i najlepszy ośrodek leczenia niepłodności
- Białystok słynie z miłośników sportów balonowych – w czerwcu odbywają się tu międzynarodowe zawody
- Na cześć miasta, jedna z asteroid w pasie planetoid układu słonecznego otrzymała nazwę 1981 Bialystock.
- W Białymstoku uczył się jeden z premierów Izraela - Icchak Szamir
- Białystok jest świetnym miejscem wypadowym do leżących na terenie województwa parków narodowych: Białowieskiego, Biebrzańskiego, Narwiańskiego i Wigierskiego oraz parków krajobrazowych: Puszczy Knyszyńskiej, Łomżyńskiego Doliny Narwi i Suwalskiego.
- trójkątny rynek – Białystok ma nietypowy w kształcie, bo trójkątny rynek
- Izabela Branicka – trzecia żona Jana Klemensa Branickiego, właściciela Białegostoku, miała w dniu ślubu 18 lat, jej mąż – 59.
|
|